Krawędziarki wykorzystuje się dziś powszechnie w zakładach przemysłowych. Urządzenie to ułatwia naprawdę wiele czynności i jest dodatkowo proste w obsłudze. Co warto o nim wiedzieć?
Czym jest krawędziarka?
Tak naprawdę krawędziarka to potoczne określenie prasy krawędziowej. Urządzenie to jest rodzajem prasy, która umożliwia zginanie arkuszy blach pod różnymi kątami. Wykorzystuje się tutaj stemple i matryce, które pomagają zginać i karbować blachy. Skoro znane jest już zastosowanie krawędziarek, to warto wspomnieć o tym, w jaki sposób są one zbudowane. Krawędziarka jest przeważnie zbudowana z ramy, która kształtem przypomina literę C. Dolna belka tej ramy może być ruchoma w poziomej płaszczyźnie. Na tej ramie umieszcza się matrycę oraz belkę górną, która natomiast jest ruchoma w płaszczyźnie pionowej. W jaki sposób poruszają się te belki? Otóż jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwóch cylindrów hydraulicznych.
Rodzaje krawędziarek
Wyróżnić można dziś kilka rodzajów krawędziarek, które wykorzystuje się w zakładach przemysłowych. Współcześnie spotyka się krawędziarki w wersjach elektrycznych, mechanicznych, hydraulicznych i pneumatycznych. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są prasy hydrauliczne, które to charakteryzują się największą siłą nacisku. Ten rodzaj krawędziarek jest w stanie zginać bardzo grube arkusze blachy, których długość może wynosić nawet kilka metrów. Do gięcia małych elementów wykorzystuje się prasy pneumatyczne lub elektryczne, które nie mają tak dużej siły nacisku, jednak również świetnie sprawdzają się podczas pracy.
Jak funkcjonuje krawędziarka?
Okazuje się, że krawędziarka jest urządzeniem bardzo prostym w obsłudze. Współczesne sprzęty sterowane są za pomocą specjalistycznego oprogramowania, które instaluje się w komputerze. To za jego pomocą można określić sposób zginania blachy. Podczas zakupu krawędziarki, koniecznie trzeba zwrócić uwagą na kilka ważnych parametrów, które będą miały znaczny wpływ na późniejszą prace urządzenia. Jest to między innymi maksymalna siła nacisku, która bywa wyrażana najczęściej w tonach. Ważna jest również długość cięcia. Ta z kolei określana jest w milimetrach. Liczba osi oraz prędkość gięcia to także parametry, których nie powinno się bagatelizować.
Krawędziarki sprawdzają się przede wszystkim w większych zakładach przemysłowych, jednak wiele osób zakupuje je również w celach prywatnych. W sklepach można znaleźć mniejsze prasy krawędziowe, które idealnie sprawdzają się w warunkach domowych. Są one również dużo tańsze.